SKODA Rapid (non-EUROPE) 1.6L MPI 5MT FWD (105 HP)
2011–
103
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4387mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2553mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |