SKODA Rapid (non-EUROPE) 1.6L TDI 5MT FWD (105 HP)
2011–
103
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4387mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1466mm |
| Wheelbase | 2553mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |