SKODA Rapid Spaceback 1.2L TSI 5MT (86 HP)
2013–
84
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4303mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |