SKODA Rapid Spaceback 1.4L TSI 7AT (122 HP)
2013–
121
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4303mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |