SKODA Rapid Spaceback 1.6L TDI Greenline 5MT (90 HP)
2013–
89
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.5L/100km |
| Extra-Urban | 3.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4303mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1258kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |