SKODA Rapid 1.2L TSI 6MT FWD (105 HP)
2012–
103
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Disc With Inner Cooling, With Single/Piston Floating Caliper |
| Rear Brakes | Drums |