SKODA Rapid 1.6L TDI 7AT FWD (90 HP)
2012–
89
bhp
Power
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Disc With Inner Cooling, With Single/Piston Floating Caliper |
| Rear Brakes | Drums |