SKODA Rapid 1.6L TDI Green Tec 5MT FWD (105 HP)
2012–
103
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1707mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1254kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R15 |
| Front Brakes | Disc With Inner Cooling, With Single/Piston Floating Caliper |
| Rear Brakes | Drums |