SKODA Skoda Fabia Hatchback 1.4L TDI FWD (75 HP)
2000–
74
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
52.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1422cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 52.3mpg |
| Combined | 4.5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3960mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R14T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |