SKODA Skoda Fabia Hatchback 2.0L 5MT FWD (115 HP)
2000–
114
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3960mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |