SKODA Skoda Octavia Combi 1.5L TSI EVO 6MT (150 HP)
2019–
148
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 5687mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 5385mm |
| Boot Capacity | 640L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |