SKODA Skoda Octavia Combi 1.5L TSI G-TEC 6MT (130 HP)
2019–
128
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 5385mm |
| Boot Capacity | 640L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |