SKODA Skoda Octavia Combi 2.0L TSI 7AT 4X4 (190 HP)
2019–
187
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 5687mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 5385mm |
| Boot Capacity | 640L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |