SKODA Skoda Octavia 2.0L TDI 6MT (116 HP)
2019–
114
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
65.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 65.3mpg |
| Combined | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2685mm |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |