SKODA Skoda Superb 2.8L V6 5MT FWD (193 HP)
2002–
190
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
23.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.7mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 14.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1476kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |