SKODA Slavia 1.0L TSI 6MT (115 HP)
2021–
113
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 175Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4542mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |