SKODA Superb Combi / Scout 1.6L TDI 7AT FWD (120 HP)
2015–2019
118
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4856mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 660L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |