SKODA Superb Combi / Scout 1.8L TSI 7AT FWD (180 HP)
2015–2019
178
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4856mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 660L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |