SKODA Superb Combi / Scout 2.0L TSI 6AT AWD (280 HP)
2015–2019
276
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4856mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1635kg |
| Boot Capacity | 660L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |