SKODA Superb Combi 1.4L TSI Green Tec 6MT FWD (125 HP)
2009–2013
123
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
39
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 199Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1504kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |