SKODA Superb Combi 1.6L TDI 6MT DPF (105 HP)
2013–2015
103
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4834mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1466kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |