SKODA Superb Combi 1.8L TSI 6MT 4x4 (160 HP)
2013–2015
158
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4834mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1609kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |