SKODA Superb Combi 2.0L TDI 6AT (140 HP)
2013–2015
138
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4834mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1511mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1501kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |