SKODA Superb Combi 2.0L TDI 6MT FWD (170 HP)
2009–2013
168
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
41
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4839mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1577kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |