SKODA Superb 2.6L V6 TDI 6MT FWD (163 HP)
2006–2008
161
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1545kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |