SKODA Superb 2.8L V6 5AT FWD (193 HP)
2006–2008
190
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 15.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2804mm |
| Kerb Weight | 1526kg |
| Boot Capacity | 462L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |