SKODA Superb 3.6L V6 6AT 4x4 (260 HP)
2013–2015
256
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4834mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1629kg |
| Boot Capacity | 595L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |