SKODA Superb 3.6L V6 FSI 6AT AWD (260 HP)
2008–2013
256
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4836mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2761mm |
| Kerb Weight | 1714kg |
| Boot Capacity | 564L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |