SKODA Yeti 1.6L TDI 4x4 5MT (105 HP)
2013–2017
103
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
51
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4221mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |