SKODA Yeti 1.8L TSI 4x4 6MT (160 HP)
2013–2017
158
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4221mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |