SMART City Cabrio 0.7L 6AT FWD (75 HP)
2000–2004
74
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 698cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 32L |
Dimensions & Weight
| Length | 2499mm |
| Width | 1514mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 1811mm |
| Kerb Weight | 740kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/65 R15 || 175/55 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |