SMART Crossblade 0.6L 6AT (70 HP)
2002–2003
70
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
41.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 599cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 135km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.2mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2619mm |
| Width | 1618mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 1808mm |
| Kerb Weight | 740kg |
| Boot Capacity | 122L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/35R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |