SMART Electric Drive Electric drive (75 HP)
2012–
74
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
75
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Dimensions & Weight
| Length | 2695mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 1867mm |
| Kerb Weight | 890kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/60 R15 || 175/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |