SMART ForFour Brabus 1.5L 16V 5MT FWD (177 HP)
2005–2006
174
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
34.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1468cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 221km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.5mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3749mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |