SMART forfour Electric Drive 17.6 kWh RWD (81 HP)
2016–
80
bhp
Power
81
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3490mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2494mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R15 || 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |