SMART forfour 1.1L 5MT FWD (64 HP)
2003–2006
63
bhp
Power
15.3
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
43.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1124cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 63bhp |
| Power | 47kW |
| Torque | 92Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.3s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.5mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3752mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |