SMART forfour 1.3L 5MT FWD (94 HP)
2003–2006
94
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3752mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |