SMART forfour 1.5L CDi 5MT FWD (67 HP)
2003–2006
67
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1493cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3752mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1085kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 82T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |