SMART ForTwo Brabus 1.0: 5MT (98 HP)
2007–2012
97
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2695mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1532mm |
| Wheelbase | 1867mm |
| Kerb Weight | 780kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/50 R16 // 225/35 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |