SMART ForTwo Brabus 1.0L Brabus (102 HP)
2012–2019
101
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
45
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 146Nm |
Transmission
| Gearbox | Semi-Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2695mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 1867mm |
| Kerb Weight | 795kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/50 R 16; 225/35 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |