SMART fortwo Cabrio 0.7L 6AT FWD (61 HP)
2004–2007
60
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 698cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 60bhp |
| Power | 45kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2499mm |
| Width | 1514mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 1811mm |
| Kerb Weight | 740kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/65 R15 || 175/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |