SMART fortwo Cabrio 0.8L CDI 5AT (54 HP)
2012–2016
53
bhp
Power
16.8
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
71.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 799cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 53bhp |
| Power | 39.7kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.8s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 71.3mpg |
| Combined | 3.3L/100km |
| Urban | 3.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2695mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 1867mm |
| Kerb Weight | 800kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/55R15 || 195/50R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |