SMART fortwo Cabrio 0.8L CDi 6AT FWD (41 HP)
2004–2007
40
bhp
Power
20.8
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
69.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 799cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 40bhp |
| Power | 30.1kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20.8s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 69.2mpg |
| Combined | 3.4L/100km |
| Urban | 3.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2499mm |
| Width | 1514mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 1811mm |
| Kerb Weight | 730kg |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/65 R15 || 175/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |