SMART fortwo Cabrio 0.9L Turbo 5MT RWD (90 HP)
2016–2019
89
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 898cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 2695mm |
| Width | 1664mm |
| Height | 1552mm |
| Wheelbase | 1872mm |
| Kerb Weight | 960kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R 15 || 185/60 R 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |