SMART fortwo 1.0L 5AT FWD (84 HP)
2012–2014
83
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 121Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 32L |
Dimensions & Weight
| Length | 2700mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 1869mm |
| Kerb Weight | 770kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/55R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |