SMART fortwo 1.0L 6AT RWD (71 HP)
2014–2019
70
bhp
Power
15.1
s
0–100 km/h
94
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 91Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.1s |
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 28L |
Dimensions & Weight
| Length | 2690mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 1872mm |
| Kerb Weight | 935kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R15 || 185/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |