SMART Roadster Coupe Brabus 0.7L 6AT (101 HP)
2003–
99
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 698cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3426mm |
| Width | 1615mm |
| Height | 1207mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 852kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40 R17(Front) - 225/35 R17(Rear) |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |