SMART Roadster 0.7L 6MT RWD (60 HP)
60
bhp
Power
15.5
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 698cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 60bhp |
| Power | 45kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.5s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3426mm |
| Width | 1615mm |
| Height | 1191mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 790kg |
| Boot Capacity | 130L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |