SMART Smart-EQ fortwo 41 Kw (82 HP)
2019–
80
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
81
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Dimensions & Weight
| Length | 2690mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 1872mm |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |