SPYKER C12 LaTurbie 6.0L W12 6MT (507 HP)
2006–
500
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
202
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 500bhp |
| Power | 372.9kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 325km/h |
| Top Speed | 202mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1229mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |